عنوان : به­ کارگیری F-PROMETHEE جهت ارزیابی و رتبه­ بندی پیمانکاران پروژه ­های عمرانی

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

دانشگاه آزاد اسلامی

علوم و تحقیقات واحد یزد

پایان­ نامه کارشناسی­ارشد رشته مدیریت صنعتی (M.A)

عنوان:

به ­کارگیری F-PROMETHEE جهت ارزیابی و رتبه ­بندی پیمانکاران پروژه­ های عمرانی (مطالعه موردی:اداره کل راه و شهرسازی استان یزد)

استاد راهنما:

دکتر علی مروتی شریف­آبادی

پایان نامه

بخش هایی از متن پایان نامه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

فهرست مطالب:

فصل 1: کلیات پژوهش…………………………. 2

1-1- مقدمه…………………………. 3

1-2- پرسش اصلی پژوهش………………………….. 4

1-3- اهداف علمی………………………….. 4

1-4- اهداف کاربردی…………………………. 5

1-5- ضروریات خاص انجام پژوهش………………………….. 5

1-6- بهره­ وران…………………………. 5

1-7- نوع روش پژوهش………………………….. 6

1-8- روش گرد آوری داده­ ها …………………………6

1-9- ابزارهای گردآوری داده ­ها………………………… 6

1-10- روش تجزیه و تحلیل داده ­ها………………………… 7

1-11- توضیح واژه‌ها‌ و اصطلاحات به کار رفته در پژوهش…………………. 7

فصل 2: مروری بر ادبیات موضوع…………………………. 9

2-1- مقدمه…………………………. 10

2-2- مراحل اجرای پروژه …………………………11

2-3- مراحل‌ اجرای‌ یک‌ پروژه‌………………………… 12

2-3-1- مرحله‌ نظری………………………….. 12

2-3-2- مرحله‌ طرح‌ و برنامه‌ریزی………………………….. 13

2-3-3- مرحله‌ اجرا …………………………14

2-4- مرحله‌ پایانی………………………….. 15

2-5- قراردادهای عمرانی………………………….. 16

2-5-1- تعریف قرارداد…………………………. 17

2-5-2- روش­های اجرای پروژه (از نگاه قراردادی)………………………… 17

2-6- مرور مد­ل­های انتخاب پیمانکار…………………………. 21

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

2-7- شاخص­هاي انتخاب…………………………… 36

2-8- رويه ­هاي ارزيابي و انتخاب پيمانكاران در كشورهاي مختلف……………. 37

2-8-1- ارزيابي مقدماتي پيمانكاران در هنگ كنگ…………………………… 37

2-8-2- تعيين صلاحيت اوليه پيمانكاران در تركيه…………………………. 38

2-8-3- رويكردهاي انتخاب پيمانكار در انگليس…………………………… 39

2-9- جمع­بندی………………………….. 40

فصل 3: روش پژوهش…………………………..42

3-1- مقدمه…………………………. 43

3-2- روش انجام پژوهش………………………….. 43

3-3- مراحل انجام پژوهش…………………………… 46

3-4- ابزار گردآوری داده ‏ها………………………… 46

3-5- روایی و پایایی پژوهش…………………………… 46

3-6- جامعه آماری پژوهش…………………………… 48

3-7- نمونه آماری………………………….. 48

3-8- تکنیک‌ها‌ی تصميم‌گيري ریاضیMCDM…………………………..

3-9- ارزیابی و مطالعه مدل‌ها‌ی MADM……………………………

3-10- علم مدیریت فازی………………………….. 51

3-10-1- اعداد فازی و عملیات جبری………………………….. 53

3-10-2- اعداد فازی ذوزنقه ای ومثلثی………………………….. 54

3-10-3- متغیر‌ها‌ی کلامی………………………….. 54

3-11- معرفی تکنیک دلفی………………………….. 55

3-12- مراحل اجرای روش دلفی فازی………………………….. 58

3-13- معرفي تكنیک AHP…………………………..

3-14- معرفی تکنیک PROMETHEE…………………………..

3-14-2- رتبه بندی کامل PROMETHEE-2………………………….

3-15- قلمرو مکانی پژوهش…………………………… 80

3-15-1- پروژه­های عمرانی………………………….. 81

3-15-2- چشم انداز…………………………. 84

3-16- جمع‌بندی………………………….. 85

فصل 4: تجزیه و تحلیل………………………….. 86

4-1- مقدمه…………………………. 87

4-2- انتخاب خبرگان………………………… 87

4-3- مراحل اجرا………………………… 87

4-3-1- نهایی ­سازی معیارهای موثر در ارزیابی و رتبه ­بندی پیمانکاران پروژه ­های عمرانی………. 88

4-3-2- وزن­دهی به معیارهای انتخاب شده توسط تکنیک فرایند تحلیل سلسله مراتبی فازی…….. 119

4-3-3- رتبه­بندی پیمانکاران با روش PROMETHEE فازی……………… 128

4-4- جمع بندی………………………….. 140

فصل 5: نتیجه گیری وپیشنهادات…………………………… 142

5-1- مقدمه…………………………. 143

5-2- نتایج ویافته‌ها‌ی پژوهش………………………….. 143

5-2-1- نتایج مربوط به تعیین شاخص‌ها‌ی اولویت بندی…………… 143

5-2-2- نتایج حاصل از پیاده سازی مدل پیشنهادی………………… 144

5-3- مزایای الگوریتم پیشنهادی………………………….. 147

5-4- پیشنهاداتی به مقصود بهبود کاربرد الگوریتم پیشنهادی در رتبه­بندی پیمانکاران…….. 148

5-5- پیشنهاداتی جهت کاربرد نتایج پژوهش………………………….. 148

5-6- پیشنهادهایی برای پژوهش­های آتی………………………….. 149

5-7- جمع بندی…………………………. 149

چکیده:

شتاب روز افزون طریقه رشد و توسعه و هم­چنین پیچیده­تر شدن پروژه­های صنعتی همگام با پیشرفت علوم و تکنولوژی ، موجب گشته تا مسأله و فرایند انتخاب پیمانکار به عنوان عاملی مهم و کلیدی در ارتباط با موفقیت طرح­های صنعتی محسوب گشته و محققین و صاحبان صنایع رویکردی هرچه تخصصی­تر را در ارتباط با این مقوله در پیش گیرند ، انتخاب پیمانکار شایسته و واجد صلاحیت ، یک مسأله تصمیم گیری چند معیاره بوده و اولین گام جهت اجرای یک پروزه صنعتی در قالب هزینه، مدت و کیفیت مطلوب می­باشد.

در پژوهش حاضر کوشش شده می باشد تا با بهره گیری از تکنیک PROMETHEE فازی، انتخاب شایسته­ترین پیمانکار در اداره کل راه و شهرسازی استان یزد انجام گیرد. در این راستا آغاز ضمن مطالعه گسترده پیشینه موضوع، مهم­ترین معیارها و شاخص­های پیشنهادی شناسایی و دسته­بندی شدند و سپس با کمک تکنیک دلفی فازی معیارها و شاخص­های اصلی تعیین گشته، در گام بعدی با بهره گیری از روش AHP فازی، وزن معیارهای تصمیم­گیری تعیین گردیده ، سپس نوع تابع ترجیحی هر شاخص و آستانه بی­تفاوتی و آستانه برتری آن مشخص شدند و با بهره گیری از این مقادیر و با فرض خنثی بودن دیدگاه تصمیم گیرنده در ارتباط با ریسک با بهره­گیری از روش PROMETHEE فازی، شرکت­های پیمانکاری شرکت کننده در مناقصه مورد نظر رتبه­بندی شدند و مناسب­ترین پیمانکار جهت اجرای پروژه مربوط تعیین گردید.

فصل اول: کلیات پژوهش

1-1- مقدمه

فرایند انتخاب پیمانکاران با ریسک بالایی برای کارفرماها همراه می­باشد، از این رو کارفرما­­ها همواره کوشش می­کنند که از میزان ریسک موجود بکاهند. در آغاز پیمانکاران را بر مبنای کم­ترین قیمت پیشنهادی انتخاب می­کردند که این موضوع باعث بروز مشکلاتی در حین اجرای پروژه­ها می­گردید. کار فرمایان برای رفع چنین مشکلی نیاز به یک فیلتر برای جلوگیری از ورود پیمانکاران فاقد صلاحیت به مناقصه دارند.

حجم فعالیت­های عمرانی مانند شاخص­های اساسی رشد و توسعه محسوب می­گردد. سالانه هزاران میلیارد ریال از سرمایه­های ملی کشورمان در بخش­های دولتی و خصوصی به صورت مستقیم یا غیر­مستقیم صرف عمران و ایجاد تأسیسات زیر بنایی کشور می­گردد. در یک طرح عمرانی بیشترین مقدار سرمایه­گذاری در مرحله­ی اجرای طرح انجام می­گیرد (عباس نیا و همکاران، 1384).

با در نظر داشتن آمار ارائه شده از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی در طول سال­های اخیر نظاره می­گردد، 10 درصد معضلات اجرایی ناشی از عدم صلاحیت پیمانکاران می باشد (رجایی و حضرتی، 1387).

یکی از علل اصلی از بین رفتن منابع مالی و شکست در پروژه­­هاي عمرانی انتخاب نادرست پیمانکاران در پروژه­ها می­باشد. در این ارتباط معرفی و انتخاب صحیح پیمانکاران در پروژه­هاي عمرانی به عنوان یک راهکار اساسی براي جلوگیري از هدر رفتن منابع ملی تلقی می­گردد. با انتخاب پیمانکار اصلح، ریسک اتلاف منابع از لحاظ هزینه، زمان به حداقل می­رسد هم­چنین موجب افزایش کیفیت اجرایی پروژه­ها و ایمنی در حین اجرا و یا بعد از اجرا خواهد گردید (عباس نیا و همکاران، 1384).

برای نیل به این مقصود دو راهکار جدید برای حل مشکل ارائه شده می باشد. تغییر طریقه برگزاری مناقصه­ها و تعیین صلاحیت پیمانکاران قبل از برگزاری مناقصه دو رویکرد مذکور می­باشد (عباس نیا و همکاران، 1384).

طبیعت چنین تصمیم ­گیري­هايي پیچیده می­باشد و در این ارتباط عوامل کمّی و کیفی زیادي براي ارزیابی صلاحیت پیمانکاران مورد بهره گیری قرار می­گیرد. با در نظر داشتن مطالب مذكور و در نظر گرفتن اين نكته كه مديريت ارزيابي و انتخاب پيمانكار براي واگذاري پروژه­هاي عمراني، يك قسمت اساسي از فرآيند ساخت و ساز می باشد، اين تحقيق به شناسايي ابعاد و عوامل اثرگذار بر انتخاب پيمانكار و اولويت بندي و انتخاب پيمانكار اصلح با بهره گیری از روش PROMETHEE در اداره کل راه و شهرسازی استان یزد می­پردازد.

2-1- پرسش اصلی پژوهش

سوال­هاي اين تحقيق عبارتند از:

1 – معيار­هاي موثر بر رتبه بندي پيمانكاران پروژه­هاي عمراني كدامند؟

2 – رتبه بندي پيمانكاران پروژه­هاي عمراني اداره كل راه و شهر سازي استان يزد چگونه می باشد؟

3-1- اهداف علمی

تجربه نشان داده می باشد قبول و انتخاب پيمانكاران با قيمت حداقل پيشنهادي در مناقصات و يا قبول پيمانكاران با تخفيف­هاي غير منطقي نسبت به بر آورد هاي اوليه كار فرما و مشاور هم باعث تطويل بي­رويه مدت پيمان گرديده و هم در نهايت باعث بالا رفتن هزينه­هاي طرح­ هاي عمراني بوده می باشد چه در اين مسير به علت عدم كار آيي و توان پيمانكاران، كار فرما يا بايستي نسبت به خلع يد پيمانكار اقدام كند كه اين امر بسيار زمان بر بوده، يا در مقاطع حساس اجراي پروژه تسليم شرايط پيمانكار گردد و نسبت به ترميم قيمت اقدام نمايد كه اين امر نيز پي آمد تطويل مدت و مبلغ اضافي در طرح خواهد بود با در نظر داشتن موارد بالا شناسايي شاخص هاي كمّي و كيفي موثر بر صلاحيت پيمانكاران پروژه­هاي عمراني و ميزان اهميت هر يك از شاخص­ها و ارزيابي و اولويت بندي پيمانكاران از اهداف اين پژوهش مي­باشد.

4-1- اهداف کاربردی

به گونه متوسط حدود 15 درصد از تولید ناخالص ملی در جهان صرف اجرای پروژه­ها می­گردد و حدود 10 درصد اقتصاد جهانی در این صنعت جریان دارد. از آنجا که حجم بسیار قابل ملاحظه صنعت، پروژه­های عمرانی می باشد اهمیت آن در اقتصاد جهانی کاملا مشهود می باشد (سازمان برنامه و بودجه، 1378). از طرف دیگر در اقتصاد توسعه از آنجا که سرمایه گذاری­های دولت، صرف گسترش ظرفیت های تولیدی، زیر بنایی و به گونه کلی زیر ساخت­ها می­گردد. پروژه­ها لبه برنده و کارساز هر کشور تلقی می­گردد اما شرط لازم این می باشد که هزینه­های دولت از یک سو صرف اجرای پروژه­های مناسب و ارزیابی شده گردد و از سوی دیگر این پروژه­ها برای اجرا به پیمانکار مناسب سپرده گردد. پيمانكار در هر پروژه­ي عمراني تأثیر اصلي و اساسي را ايفا مي كند انتخاب پيمانكار جزء تصميمات كليدي مديران و تصميم­گيرندگان به شمار مي­رود. نتایج این تصمیمات اثر مهمی بر اجرای پروژه از لحاظ زمانی، کیفیت و هزینه می­گذارد (رجائی و حضرتي،1387). ارزیابی پیمانکاران و رتبه بندی آنان بر اساس معیار­­های صحیح باعث حذف پيمانكاران ناكارامد از فرآيند مناقصه خواهد گردید.

5-1- ضروریات خاص انجام پژوهش

با در نظر داشتن مواردي كه در بالا به آن تصریح گردید ارزيابي پيمانكاران و رتبه بندي آنان بر اساس معيار­هاي صحيح در طرح­هاي عمراني امري مهم و الزامي مي­باشد در اين پژوهش به دنبال آن هستيم كه در ابتداي امر شاخص هاي كمّي و كيفي موثر بر صلاحيت پيمانكاران را شناسايي كنيم سپس ميزان اهميت هر يك از شاخص ها را بسنجيم و در نهايت اولويت بندي پيمانكاران و شناسايي پيمانكار اصلح را انجام دهيم.

6-1- بهره وران

در اين پژوهش پس از شناسايي شاخص­هاي موثر بر انتخاب پيمانكار، ميزان اهميت شاخص­ها تعيين و اولويت­­بندي پيمانكاران با بهره گیری از روش تصميم­گيري PROMETHEE فازي (كه كمتر بر روي مسأله انتخاب پيمانكار پياده شده می باشد) در اداره كل راه و شهر سازي استان يزد پياده ­سازي مي­گردد.

7-1- نوع روش پژوهش

نوع پژوهش بر اساس هدف کاربردی می­باشد و بر اساس چگونگی به دست آوردن داده‌ها‌ی مورد نیاز، پژوهش حاضر از نوع توصیفی واز شاخه پیمایشی محسوب می­گردد.

8-1- روش گردآوری داده ها

جهت گرد آوری داده های مورد نیاز برای پژوهش، مطالعات کتابخانه ای و میدانی به صورت زیر انجام می­گردد.

1 – مطالعه ادبیات موضوع و استخراج شاخص­های اولیه بر اساس پیشینه پژوهش

2 – نظر­سنجی از خبرگان

3 – تصویب معیار­ها پس از دخیل كردن معیار­هایی که از طریق پیشینه پژوهش و نظر­سنجی از خبرگان به دست می­آید. سپس پيمانكاران منتخب به كمك روش PROMETHEE رتبه ­بندي مي­شوند.

9-1- ابزارهای گردآوری داده ها

از آنجا كه شاخص­هاي ارزيابي هر سيستم، بسته به اهداف اصلي ايجاد آن و وظايف مهم مورد انتظار از آن سيستم و هم­چنين عوامل تاثيرگذار و نوع هزينه ­هاي انجام شده متفاوت خواهد بود لذا براي شناسايي شاخص­هاي موثر در انتخاب پيمانكاران پروژ­ هاي عمراني گام­هاي ذيل برداشته مي­گردد. آغاز با مراجعه به پيشينه مطالعات انجام شده در اين زمينه تعدادي شاخص شناسايي مي­شوند و براي اطمينان از موثر بودن شاخص­هاي شناسايي شده در فرايند انتخاب پيمانكار پرسشنامه­اي تهيه و ميان خبرگان توزيع مي­گردد با جمع­آوري پرسش­نامه ­ها، تمام شاخص­هاي موثر بر انتخاب پيمانكار مشخص مي­شوند. در گام بعد به مقصود تعيين ميزان اهميت هر يك از شاخص­ها پرسشنامه مقايسات زوجي ميان شاخص­ها طراحي مي­شوند با جمع­آوري نظر خبرگان و بهره گیری از فرايند تحليل سلسله مراتبي وزن نسبي هر شاخص تعيين مي­گردد.

تعداد صفحه : 189

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان